איך לקבל החזר של מיסי הנמל (כרטיסי טיסה שלא בוצע בהם שימוש)

החזר תשלום מיסי נמל

פספסתם את הטיסה? ביטלתם את הטיסה כי הייתם חולים? אל תתנו לסוכנות הנסיעות או לחברת התעופה לעבוד עליכם ולהוציא אתכם פראיירים כשהם יאמרו לכם שכרטיס הטיסה שלכם הוא 100% לא ניתן להחזרה!

מחיר כרטיס הטיסה מתחלק ל-2, הסכום שמגיע לחברת התעופה הפרטית על השירות והסכום שמגיע לנמל התעופה (למדינה) כתשלום מס (ידוע גם כ"מיסי נמל") על השימוש בנמל התעופה ושירותיו עבור הטיסה.

סביר להניח שהסכום שמגיע לחברת התעופה הוא באמת לא ניתן להחזרה באופן מלא! לעומת זאת, מיסי הנמל תמיד ניתנים להחזרה. העניין הוא שחברות התעופה וסוכנויות הנסיעות לעולם לא יספרו לכם על כך מכיוון שהם מרוויחים על כך סכום כסף גדול מאוד על ידי כך שהם משאירים את מיסי הנמל ששילמתם – אצלם בכיס.

חברות התעופה נדרשות לפרסם את כמות הנוסעים, מטען ודואר שעל הטיסות לשדה התעופה שממנו ממריאים ולשדה התעופה שאליו טסים, על מנת ששדות התעופה יוכלו לחשב בדיוק את המיסים והחיובים שיש לחייב את חברת התעופה. בנוסף, חברות התעופה תמיד מחויבות בתשלום בפועל עבור המס' המדויק של כמות האנשים שטסו בפועל. אם הזמנת כרטיס ולא טסת בפועל – חברת התעופה לא צריכה לשלם את המיסים שלך לנמל התעופה. זה לא נחשב עבירה בפועל, אבל, חברת התעופה מסרבת להחזיר את המיסים האלו ללקוח בצורה אוטומטית.

רק אם נדרוש זאת, חברת התעופה תשקול להחזיר לנו את המיסים הללו. זה לא יהיה פשוט לקבל את ההחזר מנציג שירות זוטר בשירות הלקוחות, מכיוון שאלו עובדים עם נהלים נוקשים ותשובות מתומללות מראש ונושא החזר מיסי הנמל עבור כרטיסים שלא היו בשימוש – לא ברמת הכשרתם.

כיצד חברות התעופה עובדות:
  • נניח כי הנך מחזיק כרטיס טיסה של חברת התעופה ABC מפריז לניו-יורק. עבור הטיסה נרכשו 300 כרטיסים אך לבסוף הגיעו רק 285 נוסעים כך שנותרו 15 מקומות פנויים במטוס.
  • חברת התעופה מעבירה את נתוני הטיסה הנוסעים (כולל הכמות) לשדה התעופה בפריז ולניו-יורק ומקבלת בתמורה חשבונית תשלום עבור 285 נוסעים.

עם זאת, חברת התעופה ABC כבר קיבלה את מלוא התשלום של כרטיסי הטיסה מ-300 הנוסעים, תשלום הכולל בתוכו את עלות הטיסה בפועל ואת מיסי הנמל. ישנם כרטיסי טיסה שעלות הטיסה ניתנת להחזר (refundable) – זאת בהתאם לחוקי הכרטיס אשר משתנה מכרטיס לכרטיס. לצורך הדוגמא, נניח כי הכרטיס שברשותנו הוא כרטיס מוזל ועפ"י החוקים שלו – עלות הטיסה לא ניתנת להחזר (non-refundable).

אך מה לגבי 15 הנוסעים שלא הופיעו לטיסה? מה לגבי מיסי הנמל ששולמו ע"י 15 הנוסעים שלא הופיעו לטיסה? כלום!! חברת התעופה ABC שומרת את המיסים לעצמה! שוב, זו לא עבירה, מכיוון שחברת התעופה קובעת מדיניות ונהלים משל עצמה בנושא (האותיות הקטנות…). והמדיניות ונהלים הללו קובעים במפורש כי "הנוסע זכאי לקבל החזר של מיסי הנמל – אם הוא דורש זאת במפורש".

כאן קבור הכלב, "אם" הוא דורש. ומה לגבי מצב בו הנוסע אינו דורש את ההחזר? חברת התעופה ABC שומרת את הכסף לעצמה. כמובן שחברות התעופה לא מעוניינות ליידע אותנו כי אנו זכאים לקבל את החזר מיסי הנמל, זו הסיבה שהן אומרות לנו כי חוקי הכרטיס לא מאפשרים החזר כספי על מחיר הטיסה אם הכרטיס מבוטל. כך, חברות התעופה אינן משקרות לנו בפועל, אלא לא מציינות את כל האמת בפנינו.

למה לעשות רעש גדול מכמה דולרים של מיסי הנמל? מהסיבה הבאה: בנמל התעופה של אמסטרדם Schiphol, חברות התעופה מחזיקות בממוצע סכום של כ-30 אלף אירו של מיסי נמל של נוסעים שלא הופיעו לטיסתם. ביום!!

בנמל התעופה של לונדון Heathrow זה אפילו יותר: כ-55 אלף אירו של מיסי נמל כל יום!

וזה הכסף שלך! ואתה זכאי לקבלו בחזרה!

 איך לקבל את כספך בחזרה?

נאמר זאת בצורה הפשוטה ביותר, צריך לדרוש אותו! לחברות התעופה ואתרי סוכני נסיעות יש מרכזי שירות שניתן ליצור עימן קשר וזמינים בטלפון, באימייל וברשתות החברתיות. הדרך הטובה ביותר לקבל החזר עבור מיסי הנמל היא בעזרת שימוש באימייל, בצורה הזו כל השיחות והזמנים יהיו מתועדים כך שחברות התעופה לא יוכלו לחזור בם ולהצהיר שמעולם לא הבטיחו או אמרו דבר מה.

סביר להניח כי התגובה הראשונה שתתקבל הינה שהכרטיס הוא לא בר החזר ולכן גם מיני הנמל אינם ברי החזר גם כן. אבל זה לא נכון, המשיכו ללחוץ! ענו להם בחזרה כי אינכם מעוניינים בהחזר החלק של עלות הטיסה אלא החזר של מיסי הנמל בלבד. שימו לב! מיסי הנמל תמיד, אבל תמיד ניתנים להחזרה!!

מספר דברים שכדאי לזכור
  • רכשת את כרטיסך בצורה ישירה מול חברת התעופה? צרו קשר עימם!
    אם רכשת את כרטיסך דרך אתר של סוכנות נסיעות באינטרנט – צור קשר עם שירות הלקוחות של האתר.
  • חברות תעופה רבות דורשות עמלה של 25 אירו ויותר. חסוך זמן ודרוש החזר אך ורק כאשר החזר מיסי הנמל באופן ודאי גבוה מ-25 אירו.
  • אם כרטיס הטיסה הינו של חברות התעופה כגון Easyjet, Ryanair או FlyBe וכד', שימו לב כי אלו חברות מוזלות שברשותן דילים עם מס' נמלי תעופה בעולם והן לא תמיד משלמות מיסי נמל (זו הסיבה כי רוב טיסותן מוזלות ביותר) וכמובן, שאם אינך משלם מיסי נמל – אין גם שום החזר רלוונטי.

תורגם במקור מהמאמר:
http://www.re-fund.com/how-to-get-an-airport-tax-refund-unused-ticket/

החזר מיסי נמל

החזר מיסי נמל

הפוסט פורסם בהחיים הטובים, כללי, כסף, צדק חברתי עם התגיות , , , , , . הוסף למועדפים את הקישור הישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *